„Určitě to znáte… Po dvacáté absolvování manažerského kurzu a výsledek je takový, že odcházíte se stejnou zpětnou vazbou, jako z toho prvního. Dlouhé řeči u flipchartu, několik slidů prezentace, tři kávy, tři vody, gumový koláček s instantní kávou, živý rozhovor s ostatními absolventy. Sednutí do auta, vyřízení čtyřech až pěti zmeškaných hovorů a efekt školení se po několika dnech limitně blíží nule…“

Já jsem ale zažil něco hodně ryzího a řekl bych hodně nevšedního oproti standardním konvenčním kurzům. Jednoho dne jsem zaslechl o Terapii koněm, který Tě prý naučí vést a ukáže Ti tu pravou cestu ve vedení lidí a především vedení sebe samých. Rozhodnutí netrvalo dlouho a jel jsem autem směrem na Český Ráj.

Samotná terapie probíhala tak, že jsem dostal do ruky dlouhé vodítko, na jehož druhém konci stál velice charizmatický kůň Tarif. Měl jsem za úkol koně směrovat doprava, doleva, určovat tempo, zastavit ho, ihned reagovat na nesplnění úkolu a také ho pochválit. Neumíte si představit, jaký krásný pocit máte, když koně přivedete do klusu, a pak ho také na vlastní popud zastavíte. Ten pocit, kdy pohnete koněm! Je neuvěřitelné, jak je to všechno bezprostřední a s okamžitou reakcí. Kůň Vás to nenechá tak zvaně okecat. Vyžaduje při Vašich příkazech přirozenou autoritu. Je mu úplně jedno, kdo jste a co ve své firmě znamenáte. Vyžaduje od Vás jasný záměr, jasné zadání, jasný příkaz a asi také jasné pokárání za jeho nedodržení.

Terapie trvá asi hodinu a během tak krátké doby si uvědomíte tolik věcí, jako za nespočet klasických kurzů. Odcházíte s jasným vědomím, na čem je potřeba zapracovat, a také čeho je třeba se v mezilidském jednání vyvarovat a v čem naopak přidat. Mnohokrát vše funguje tak, jak má, ale u koně si uvědomíte, jak je zásadní i rychlost reakce vedených lidí.

Můj závěr z terapie je jasný. Docílit čitelnějšího vedení s jasnými a hlavně rychlejšími důsledky při plnění i neplnění vzájemných dohod s opravdu minimálním časovým skluzem.

Jaký bude ten Váš?

Jako mediátor mezi koněm a Vámi působí Terezie Schliková, která je i majitelkou Tarifa. Je to opravdu hodně živá a bezprostřední bytost, která je schopná energii i rozdávat.

Užijte si to! Věřím, že budete určitě spokojeni.“