„Koně nám poskytují neustálou zpětnou vazbu. Tato zvířata nemají žádný osobní zájem na prosazování paradigmatu nátlaku. Nelze je materiálně uplatit. Nedají se ošálit sladkými slovy a sliby. Okamžitě prohlédnou sebemenší nesoulad emocí a záměrů,“ píše Linda Kohanov v knize Tao koně. A mně nezbývá než souhlasit. Tenhle pozoruhodný svět těch nádherných tvorů, kteří mě fascinují od malička, se mi otevřel před pár lety. On je v podstatě otevřený pořád. Já jsem si jen dovolila vstoupit…

Kůň. Pro mnohé jen obyčejné zvíře. Chápu to. Žijeme přece ve velmi povrchním světě, kde věci jsou takové, jaké na první pohled vypadají nebo takové, jak o nich mluví většina. Sem tam si někdo občas potají přizná, že by to mohlo být i jinak, ale pak se stejně přikloní k názoru většiny. Pro mě je kůň tvor, zrovna tak, jako člověk. Je to parťák, moje zrcadlo, duše, která vždycky přesně ví, co potřebuju. A v neposlední řadě je to můj velký učitel.

Prošel se mnou nelehkými obdobími mého života a troufám si říct, že mě jimi provedl. Ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že to pomyslné dno už nemůže být hlubší, odcházela jsem se vybrečet na pastvinu. Nikdy nezapomenu na pohled do očí jediné klisny v našem stádě. Stála jsem tam a brečela. Ona se na mě chvíli dívala, pak přišla ke mně a sklonila hlavu. Ten obrovský pocit pochopení se nedá slovy vyjádřit. Jakoby jsme za sebou měly stejnou zkušenost. Ostatní koně postávali kolem. Nechali nás, dali nám prostor pro sebe. Až ve chvíli, kdy jsem začala pociťovat jistou úlevu, přišel ke mně Tarif, můj parťák z koňské říše, a začal mě oňuňávat takovým způsobem, že jsem se musela smát. Jsem přesvědčená, že moc dobře věděl, co dělá.

Tohle na nich miluju. Někdy mám pocit, že vědí jak mi je, ještě než k nim vůbec dojdu. Koně prostě neoblafnete. A možná proto je lidem s nimi tak dobře, protože si nemusí na nic hrát. Mohou být konečně sami sebou. Vždy, když koně něco udělají, není to o nich, ale o nás. Několikrát jsem byla s Tarifem na procházce, kdy jsme šli vedle sebe a já na něj chrlila všechny svoje starosti, zejména v době rozvodu. On kolem mě najednou z ničeho nic začal poskakovat. Nebylo to příjemné, byl až nezvykle blízko a navíc tohle mi nikdy předtím neudělal. Během mého uklidňovacího manévru mi najednou blesklo hlavou: „Tak takhle to mám. Nechávám ty ostatní zajít až moc daleko a ještě si myslím, že s tím nemůžu nic dělat.“ „Tohle jsi mi chtěl říct?“, zeptala jsem se. Odpovědí mi byl pohled na naprosto klidného koně. Je spousta zážitků, které bych mohla popisovat.

Vy, kteří máte své koně nebo se u nich alespoň pohybujete, asi víte, o čem mluvím. Vy ostatní máte možná spoustu strachů nebo naopak nenaplněných tužeb. Ani jedno není v pořádku. Když proniknete alespoň z části do koňského světa, zjistíte, že se nemáte čeho bát. Kůň podle mě vždycky udělá jen to, co v danou chvíli potřebujete k nějakému vlastnímu uvědomění. Takže čeho se vlastně bojíte? Něčeho, co je větší a silnější než vy? Vždycky něco takového bude. Můžete to mít spojené s čímkoliv, s okolím, s nadřízenými, s nemocemi, s budoucností, se smrtí, ale i se životem. A co vaše nenaplněné tužby? Možná už dávno toužíte po kontaktu s koněm, možná po tom s ním jen být nebo ho dokonce mít. Proč ve vašem životě ještě není? Máte pocit, že si ho nezasloužíte, že ho nezvládnete, že si ho nemůžete dovolit? Jak vlastně zacházíte s tím, co chcete?

Víte, jestli je na světě někdo, kdo vám na tisíc procent ukáže, jak to ve svém životě doopravdy máte, je to kůň! Neumí předstírat, neumí lhát. Je opravdovej. Ani to jinak neumí. Naučí vás upevnit si svůj záměr, to, co vlastně chcete. Ukáže vám, v jaké fázi procesu vašeho chtění máte slabiny, kde tlačíte věci moc a kde naopak málo a dá vám prostor to ihned opravit. Uvědomíte si, jak zacházíte se svými dětmi, s kolegy v práci, s obchodními partnery i s partnery životními a hlavně sami se sebou. Při terapii koněm se dá pracovat na všech oblastech vašeho života a ono uvědomění přichází z pravidla velmi záhy po vašem kontaktu s koněm. Nejedná se o lekce jezdectví, pracuje se zásadně ze země, takže se není čeho bát. Při kontaktu s koněm neobjevujete jen jeho svět, ale především ten váš.